Megpróbáltunk pár hasznos tanácsot összeszedni nyuszink egészsége és boldogsága érdekében

 

 

Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a nyuszinak nincs szüksége folyadékra, mert a zöld takarmányból fedezi szükségleteit. Ez nem igaz! A nyulak isznak! Szüksége van friss, tiszta ivóvízre!

 


Előfordulhat, hogy nyuszink karmai túl nagyra nőnek, ilyenkor azt vissza kell vágni. Óvatosan, fény felé fordítva érdemes, hogy lássuk meddig van benne az élő rész, nehogy belevágjunk. Inkább többször vágjunk keveset, mint egyszer túl sokat, mert fáj neki és vérezhet, így könnyen el is fertőzödhet. Ha mi nem merjük, bízzuk inkább állatorvosra vagy kutyakozmetikusra.

 


Nyuszijaink jobban bírják a hideget, mint a meleget, ezért különösen nyáron figyeljünk rájuk, hogy ne érje őket tűző nap, mert könnyen hőgutát kaphat. Lakásban tartott nyuszinak ketrecét ne a fűtőtest mellett helyezzük el és a huzattól is óvjuk őket. Nagy melegben jó megoldás, ha egy járólapot hűtőbe teszünk, majd berakjuk nyuszinknak .Ő vígan fog elterülni rajta így hűtve magát. Jó megoldás lehet a jégbehűtött műanyagflakon vagy jégakku is törölközőbe csavarva. Nyuszink mellé bújva fog hűsölni. Mivel ők nem tudnak izzadni így csak a fülükön és a talpukon keresztül tudják leadni a felesleges hőt. Ezért hűsítőleg hat rájuk, ha a nagy melegben benedvesítjük ezeket a testrészeket, mert a párolgás hőt von el. Arra azonban figyeljünk, hogy a hallójáratba ne kerüljön víz!

 


Ápoljuk nyuszink szőrét! Fésülgessük őket szőrüknek megfelelő eszközzel. Ez különösen vedléskor fontos, mert mosakodás közben sok szőrt nyelhet és ez bélelzáródáshoz vezethet. Ilyenkor az se árt, ha heti 1 nap koplaltatjuk. Ilyenkor csak szénát adjunk neki, mert a rost segíti az emésztést, így megelőzhető a gyomorban képződő szőrlabda kialakulása.

 


 

Szúnyogok elleni védekezésre az egyik legtermészetesebb mód, ha a ketrec mellet elhelyezünk egy kistálat, melybe ecetet és néhány babérlevelet teszünk. Természetesen ez az oltást nem helyettesítheti!!!

 


Nyuszink helyének tisztántartására Domestos és egyéb vegyszerek helyett iknább ecetet használjunk. Sokkal természetetsebb anyag, tisztít, vizkövet old, fertőtlenít és szagtalanít!

 


Nálunk a nyuszik havi rendszerességgel esnek át Jolovit és almaecet kúrán is. 5-7 napig folyamatosan adagoljuk az ivóvizükbe eme "csodaszereket". Almaecet rengeteg ásványi anyagot tartalmaz, ezáltal növeli a szervezet ellenállóképességét, segíti bizonyos enzimek, ásványianyagok és nyomelemek felszívódását és segít megőrizni a normális bélflóra fenntartását. 1 teáskanálnyit adjuk 1 liter vízhez.

Jolovit pedig egy folyékony vitamin készítmény, mely ivóvízzel könnyen adagolható.

Gastroferm vagy Laktiferm Mvit is jó hatással van a bélflórára az egészséges emésztéshez, probiotikumot és vitaminokat tartalmaz. Szintén ivóvízbe adagolva szoktuk alkalmazni.

 


Külső-belső élősködök ellen SH-Rodomectin-nel kezeljük az nyuszikat.

 

 Kincsek, amiket minden nyuszigazdinak ajánlatos otthon tartani, mert mindig akkor van baj, amikor ünnep vagy hétvége van és nincs állatorovos illetve patika nyitva. 

 

Bio- Lapis 

Kritikus állapot kezelésére nyulak, kisrágcsálók és más társállatok részére. Probiotikumok és prebiotikumok mellett elektrolitokat, enzimeket és vitaminokat tartalmaz. Súlyos hasmenés, dehidráció (dehydratio) esetén javasolt szondán, ivóvízzel vagy takarmánnyal beadni.



Fibreplex paszta

Probiotikumokat és prebiotikumokat tartalmazó takarmány-kiegészítő magas rosttartalommal nyulak és más kisrágcsálók részére. Segít visszaállítani és optimalizálni az emésztési funkciókat stressz, emésztőszervi betegségek, antibiotikum terápia vagy más eredetű emésztési problémák esetén. Különösen alkalmas takarmányozási eredetű rosthiány kivédésére.

Gastroferm M-Vit por

Multivitamin és probiotikum nyúl részére. A nyulak egészséges bélflóráját visszapótló és fenntartó probiotikum. Az egészséges bélflóra lehetővé teszi a hasmenés, gyomor és bélgyulladás megelőzését, a vakbélemésztés javítását, stresszhatások kivédését